Dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu, nieprawidłowości zębowych, wad szczękowo-twarzowych. Leczenie ortodontyczne dotyczy pacjentów w każdym wieku. Dzięki leczeniu ortodontycznemu możemy uzyskać zarówno poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, jak i poprawę wyglądu naszej twarzy.

Etapy leczenia:

  1. Konsultacja lekarska, podczas której przedstawiony jest kosztorys leczenia, wykonuje się zdjęcia pantomogram i cefalometryczne, pobiera się wycisk zębów do modeli diagnostycznych.
  2. Na podstawie badania, lekarz stawia diagnozę, dobiera odpowiednie leczenie oraz przedstawia je pacjentowi.
  3. Założenie aparatu.
  4. Po zakończonym leczeniu zakładana jest tzw. retencja — zabezpieczenie przed nawrotem wady.

Rodzaje aparatów

  1. Niewidoczny aparat (Clearcorrect) – przezroczyste nakładki zdejmuje się jedynie przed jedzeniem, piciem oraz codziennymi zabiegami oczyszczania zębów. Z każdą kolejną parą nakładek, dzięki ciągłemu i delikatnemu naciskowi, zęby stopniowo przesuwają się w odpowiednim kierunku. Dyskretne i proste rozwiązanie, aby mieć piękne i zdrowe zęby!

      
  2. Aparat stały estetyczny (z przezroczystymi zamkami) – ceramiczny, porcelanowy, szafirowy — istnieje możliwość kombinacji aparatu stałego estetycznego (np. 6 zamków na przednie zęby) z aparatem metalowym (na zęby boczne). Czas noszenia aparatu estetycznego jest dłuższy od leczenia aparatem metalowym.

     
  3. Aparat metalowy — najbardziej popularny aparat ortodontyczny, zaletą jego jest niska cena. Składa się z przyklejonych specjalnym klejem metalowych zamków, rurek, elementów dodatkowych. Istnieje możliwość założenia aparatu rodowanego — jest to aparat metalowy, który jest mniej widoczny od aparatu metalowego standardowego. Na ten aparat zakładane są ligatury, czyli kolorowe gumki, które są zmieniane na każdej wizycie. Mają za zadanie utrzymać łuk na zębach.

     
  4. Aparat samoligaturujący estetyczny lub metalowy — nie posiada ligatury (gumek), łuk (metalowy drut) utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej klapki, która się w nim znajduje.

     
  5. Aparat ruchomy (wyjmowany) — dedykowany jest dla dzieci i młodzieży w wieku 6-12 lat, wymaga współpracy i samodyscypliny pacjenta. Zrobiony jest z akrylowej płyty i elementów wykonanych z drutu.

     
  6. Ekspandery – aparat zakładany na stałe, najczęściej zamocowany na zęby przedtrzonowe oraz trzonowe. Służy do poszerzenia górnego łuku zębowego. Przykładem jest aparat typu Hyrex.

Telefony kontaktowe: 537 493 855, 536 382 571.