Zabiegi z zakresu chirurgi stomatologicznej
w CLINICA DENTAL – BLUE

Ekstrakcja chirurgiczna

Usunięcie chirurgiczne zęba może być wymagane w przypadku gdy usunięcie w tradycyjny sposób mogłoby wiązać się z dużym dyskomfortem pacjenta lub powikłaniami.

Ekstrakcja chirurgiczna wymagana jest w przypadku gdy:

• ząb jest pozbawiony korony i pozostały wyłącznie jego korzenie,
• mocno zakrzywionych korzeni zębowych
• zęby są zatrzymane.

Często pojawia się pytanie, czy ekstrakcja chirurgiczna jest zabiegiem bolesnym? Zabieg ten przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny!

Hemisekcja

Hemisekcja to zabieg polegającym na separacji i usunięciu części korony i korzenia zęba, w przypadku którego występuje stan zapalny z nieodwracalnymi zmianami patologicznymi.

Hemisekcja korzenia czy hemisekcji zęba jest niezbędny w przypadku uszkodzeń pojedynczych korzeni m.in. w złamaniach korony i korzeni zęba, w przebiegu zaawansowanej, głębokiej próchnicy czy też po niewłaściwie przeprowadzonym leczeniu endodontycznym (kanałowym), prowadzącym do powstawania zmian okołowierzchołkowych.

Zabieg ten wykonuje się najczęściej na dolnych zębach trzonowych (rzadziej na trzonowcach górnych oraz przedtrzonowcach). Pozostawiona część zęba po leczeniu kanałowym służy do odbudowy protetycznej, czyli wykonania wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony. Jest to często jedyne wyjście ratujące ząb przed usunięciem.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest obecnie bardzo często wykonywanym zabiegiem przed leczeniem implantologicznym. Polega na wprowadzeniu pod błonę zatoki specjalnego materiału lub własnego przeszczepu kostnego Pacjenta, który po kilku miesiącach przekształci się w pełnowartościową kość.

Zatoki szczękowe to przestrzenie powietrzne znajdujące się nad górnymi zębami przedtrzonowymi i trzonowymi. Ich dna powinny być oddzielone od korzeni zębów, a co za tym idzie również przyszłych implantów, kilkunastomilimetrową warstwą kości.

Dno zatoki obniża się po utracie zęba, kiedy zanika kość wyrostka zębodołowego. Jeśli kości w tym regionie jest zbyt mało, wprowadzenie implantu jest niemożliwe, wówczas należy przeprowadzić zabieg.

Lista dostępnych usług

Ekstrakcja zęba stałego
Ekstrakcja chirurgiczna
Chirurgiczna ekstrakcja ósemki
Resekcja wierzchołka korzenia
Hemisekcja
Odsłonięcie zęba do aparatu ortodontycznego
Implantacja
Podniesienie dna zatoki szczękowej
Podcięcie wędzidełka
Gingiwektomia