Poniedziałek, 01.07.2024

Leczenie zębów w ciąży jest możliwe i wręcz zalecane. Zdrowie jamy ustnej ma wpływ na ogólne zdrowie matki i rozwijającego się dziecka. Warto wiedzieć, że zmiany hormonalne, wynikające z ciąży, mogą wpłynąć na stan dziąseł, powodując krwawienie, odsłanianie szyjek zębowych i ich rozpulchnianie. Wymioty podczas mdłości ciążowych mogą uszkodzić szkliwo, a zachcianki ciążowe mogą sprzyjać rozwojowi próchnicy.

Kiedy warto odwiedzić dentystę w ciąży?

  1. Pierwsze badanie stomatologiczne: Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsze badanie stomatologiczne w ciąży powinno odbyć się w ramach obowiązkowych badań wykonywanych tuż po pierwszej wizycie u ginekologa (6–8 tydzień ciąży).
  2. Kontrole zębów: Około 20. tygodnia ciąży warto ponownie skontrolować zęby.
  3. Regularne wizyty: W ciąży zaleca się regularne wizyty u dentysty przynajmniej raz na każdy trymestr ciąży. Pozwalają one na wczesne wykrycie nieprawidłowości i właściwy sposób leczenia zębów.

Jakie zabiegi stomatologiczne są wykonywane w ciąży?

W ciąży można bezpiecznie wykonywać takie zabiegi jak:

  • Leczenie próchnicy
  • Usuwanie zębów
  • Leczenie kanałowe
  • Znieczulenie zęba
  • Rentgen zęba (z odpowiednią ochroną na brzuch i piersi pacjentki)

Które zabiegi są odradzane?

Niektóre zabiegi, takie jak prześwietlenie zęba, zakładanie aparatu ortodontycznego czy wybielanie zębów, mogą być odradzane w ciąży. Warto skonsultować się z lekarzem stomatologiem, aby dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjentki.

Pamiętaj, że opieka stomatologiczna w ciąży jest ważna, a leczenie zębów nie powinno być bagatelizowane. Informuj zawsze stomatologa o swoim stanie.