Poniedziałek, 22.01.2024

Pantomografia, jako nieinwazyjna metoda radiologiczna, odgrywa kluczową rolę w diagnostyce stomatologicznej. W Clinica Dental Blue korzystamy z najnowocześniejszego sprzętu, aby zapewnić naszym pacjentom precyzyjną diagnozę i kompleksową opiekę stomatologiczną.

Co to jest pantomografia?

Pantomografia to badanie radiologiczne, które umożliwia uzyskanie szczegółowego obrazu struktury zębów, kości szczękowych oraz częściowo tkanek miękkich. Jest to niezwykle istotne narzędzie diagnostyczne, umożliwiające wykrycie problemów, które mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Najnowocześniejsze rozwiązania dla Pacjentów

Naszym pacjentom oferujemy możliwość skorzystania z jednego z najnowocześniejszych rozwiązań diagnostycznych dostępnych obecnie na rynku. Dzięki tej technologii uzyskujemy niezwykle dokładny obraz jamy ustnej, co umożliwia szybką i precyzyjną diagnozę. Nasza klinika zobowiązuje się do świadczenia usług na najwyższym poziomie, a wykorzystanie nowoczesnych technologii to jedno z naszych priorytetów.

Ważne aspekty związane z pantomografią

Jako badanie radiologiczne, pantomografia wiąże się z narażeniem na promieniowanie. W związku z tym zalecamy wszystkim pacjentom skonsultowanie się z lekarzem przed przystąpieniem do badania. Nasz zespół lekarzy jest gotów odpowiedzieć na wszelkie pytania i zapewnić niezbędne informacje dotyczące ochrony przed promieniowaniem.

W Clinica Dental Blue cenimy bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów. Dlatego też dbamy o to, aby każde badanie radiologiczne było przeprowadzane zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa.

W jakich przypadkach należy wykonać bandanie pantomograficzne?

Badanie pantomograficzne, stosowane jest w różnych przypadkach w stomatologii w celu uzyskania kompleksowego obrazu struktury jamy ustnej. Najczęstsze powody, dla których zalecane jest to badanie:

 1. Diagnostyka ogólna:
  Badanie pantomograficzne jest używane do oceny ogólnego stanu jamy ustnej, pozwalając na wykrycie ewentualnych problemów, takich jak próchnica, infekcje, czy problemy z układem kostnym.
 2. Wykrywanie schorzeń zębów:
  Pantomografia jest skutecznym narzędziem w diagnozowaniu schorzeń zębów, takich jak torbiele, guzy czy nowotwory. Umożliwia również dokładną analizę struktury korzeni zębów.
 3. Ortodoncja:
  W przypadku planowania leczenia ortodontycznego, pantomografia pozwala na ocenę struktury kostnej szczęki i żuchwy, co jest istotne dla precyzyjnego ustalenia planu leczenia ortodontycznego.
 4. Chirurgia stomatologiczna:
  Przed przeprowadzeniem zabiegów chirurgicznych, takich jak usuwanie zębów mądrości, wszczepienie implantów czy leczenie chirurgiczne, pantomografia jest niezbędna do dokładnej oceny struktury kostnej i uniknięcia ewentualnych powikłań.
 5. Urazy:
  W przypadku urazów twarzy, pantomografia umożliwia ocenę uszkodzeń strukturalnych, takich jak złamania szczęki czy przemieszczenia zębów.
 6. Choroby przyzębia:
  Badanie pantomograficzne jest przydatne w diagnozowaniu chorób przyzębia, takich jak choroba przyzębia, co pozwala na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie.
 7. Ocena rozwoju zębów:
  U dzieci i młodzieży pantomografia jest używana do oceny rozwoju zębów stałych, co pozwala na wcześniejsze wykrycie ewentualnych problemów.

Warto podkreślić, że decyzję o wykonaniu badania pantomograficznego powinien podjąć lekarz stomatolog po dokładnym zbadaniu pacjenta i uwzględnieniu jego historii zdrowia. Dla większości pacjentów jest to bezpieczne badanie, jednak istotne jest przestrzeganie zasad ochrony przed promieniowaniem i konsultacja z lekarzem przed jego przeprowadzeniem.

Podsumowanie

Pantomografia to kluczowe narzędzie diagnostyczne w stomatologii, umożliwiające wykrycie problemów, które mogą pozostać niewidoczne na pierwszy rzut oka. W Clinica Dental Blue stosujemy najnowocześniejsze rozwiązania, aby zapewnić naszym pacjentom kompleksową i precyzyjną opiekę stomatologiczną. Bezpieczeństwo pacjentów zawsze pozostaje dla nas priorytetem, dlatego zachęcamy do skonsultowania się z naszym zespołem przed przystąpieniem do badania pantomograficznego.

Zapraszamy do naszej kliniki w Szczecinku (ul. Bolesława Limanowskiego 10, rejestracja telefoniczna  537493855), gdzie dbamy o zdrowie i piękny uśmiech każdego pacjenta!