Wtorek, 31.01.2023

W momencie kiedy dojdzie do uszkodzenia zęba warto natychmiast podjąć leczenie, które pozwoli na uniknięcie jego ekstrakcji. Obecnie stosowanych jest kilka technik, które pozwalają na rekonstrukcję  korony zęba, tj: 

  • kompozytem, 
  • włóknem szklany, 
  • wkładem koronowo-korzeniowym, 
  • licówki. 

Jakie są wskazania do rekonstrukcji korony zęba?

Każdy przypadek uszkodzenia zęba lekarz stomatolog musi rozpatrzeć indywidualnie i dopasować metodę leczenia w zależności od stopnia uszkodzenia, czy stanu zdrowia jamy ustnej pacjenta. Odbudowę zaleca się kiedy:

  • nastąpiło mechaniczne uszkodzenie zęba – ukruszenie lub złamanie
  • konieczne jest wzmocnienie korony zęba
  • wymagana jest rekonstrukcja po leczeniu endodontycznym wskutek zaawansowanej próchnicy
  • zależy pacjentowi na poprawie estetyki uśmiechu  – ukrywanie nierówności, bruzd czy przebarwień

Odbudowa kompozytem

Jest to powszechna technika odbudowy korony zęba, kiedy doszło do niewielkiego uszkodzenia. Pozwala ona na szybkie przywrócenie kształtu zęba, dzięki wysokiej plastyczności materiału kompozytowego. Następnie stosowany jest kwas tworzący mikrowgłębienia. Na koniec nakładana jest żywica kompozytowa.

Odbudowa włóknem szklanym

Włókno szklane charakteryzuje się wysoką trwałością i estetycznym wyglądem. Wykorzystywane jest do odbudowy zęba po leczeniu kanałowym. Świetnie sprawdza się po złamaniu zęba dzięki swojej zwiększonej sztywności. Technika ta polecana jest głównie do opracowania zębów przednich, ponieważ nadaje zębom naturalny kolor. 

Odbudowa zęba na koronie

Odbudowa przeprowadzana jest poprzez uzupełnienie protetyczne brakującej korony zęba przy zachowaniu zdrowego korzenia. W takiej sytuacji rekonstrukcję wykonuje się przez: wkład koronowo-korzeniowy, koronę protetyczną lub licówkę. Wybór zależy od stopnia zniszczenia zęba, warunków anatomicznych czy kondycji jamy ustnej.

Odbudowa zęba na wkładzie koronowo-korzeniowym polega na wykonaniu ze stopu chromowo-kobaltowego lub tlenku cyrkonu oraz korony zęba podbudowy ze sztyftu. Ta technika może być wykonana  gdy pacjent ma zdrowy korzeń stabilnie osadzony w zębodole.

Zalety odbudowy korony zęba to głównie uniknięcie jego ekstrakcji. Ma to znaczenie dla zachowania prawidłowych warunków zgryzowych, estetyki uzębienia, a także zachowania sztywność i wytrzymałość mechanizmów zębowych.