Poniedziałek, 14.03.2022

W ofercie CLINICA-DENTAL BLUE wprowadziliśmy nową usługę radiologiczną – zdjęcie cefalometryczne. Jest to szczególny rodzaj diagnostyki obrazowej i jedno z podstawowych badań, które umożliwia przygotowanie dokładnego planu leczenia w ortodoncji. Dzięki tej usłudze lekarz jest w stanie zobaczyć precyzyjny obrazem szczęki pacjenta oraz przeprowadzić diagnostykę laryngologiczno-stomatologiczną. Ten rodzaj zdjęcia wykorzystywany jest także w protetyce i chirurgii rekonstrukcyjnej.

Badanie cefalometryczne to zdjęcie rentgenowskie czaszki bocznej pacjenta. Dzięki takiej prezentacji doskonale widać zgryz, wszystkie kości oraz tkanki twarde i miękkie pacjenta, a także zatoki przynosowe. Wszystko to pozwala lekarzowi na dokładne poznanie przyczyn anatomicznych występujących przy wadach zgryzu.

Zdjęcie cefalometryczne wykonywane jest na początku i na końcu terapii. Jego dużą zaletą jest możliwość dokładnych pomiarów pozwalających na przygotowanie aparatu ortodontycznego. Ponadto pozwala określić położenie czaszki względem żuchwy, co pozwala ustalić przebieg wzrostu czy powstających zmian będących wynikiem leczenia.

Podczas diagnostyki cefalometrycznej pacjent narażony jest na działanie promieniowania X. Zastosowana w urządzeniu najnowocześniejsza technologia do diagnostyki obrazowej powoduje, że dawka ta jest minimalna, bezpieczna dla zdrowia. Dlatego ten rodzaj zdjęcia nie jest groźny dla dzieci, dzięki czemu pozwala na wczesną diagnostykę wad ortodontycznych i szybkie wdrożenie leczenia. W przypadku kobiet w ciąży nawet minimalne promieniowanie ma znaczenie, dlatego nie zaleca się wykonywania jakichkolwiek zdjęć RTG.

Samo urządzenie, które wykorzystywane jest do badania cefalometrycznego, nasi pacjenci znają z badania pantomograficznego. Możliwe jest to dzięki specjalnej przystawce, która pozwala na unieruchomienie głowy pacjenta, po to aby zdjęcie było czytelne. Samo badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Pamiętać natomiast trzeba o ściągnięciu wszelkich metalowych elementów znajdujących się w okolicy głowy i szyi (łańcuszki, kolczyki, spinki, klipsy). Dla zachowania maksymalnej ochrony pacjenta, na czas badania, zakładany jest fartuch ochronny, który ogranicza do minimum przenikanie promieniowania do organizmu. 

Wykonanie zdjęcia cefalometrycznego jest badaniem całkowicie bezbolesnym.