Czwartek, 4.01.2024

Lateralizacja nerwu zębodołowego to nowoczesna procedura w chirurgii stomatologicznej, mająca na celu umożliwienie bezpiecznego wszczepienia implantu zęba. W trakcie tego zaawansowanego zabiegu, specjalista przesuwa nerw zębodołowy, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia. To istotne dla pacjentów, ponieważ nerw zębodołowy odpowiada za czucie w obszarze żuchwy.

Lateralizacja jest stosowana, gdy planowane jest wszczepienie implantu w obszarze, gdzie nerw zębodołowy biegnie blisko miejsca przeznaczenia implantu. Przesunięcie nerwu pozwala na bezpieczne umieszczenie implantu, eliminując ryzyko powikłań związanych z uszkodzeniem nerwu.

Zabieg ten wykonywany jest przez doświadczonych lekarzy i wymaga precyzyjnego zaplanowania. Przed przystąpieniem do lateralizacji, lekarz przeprowadza dokładną diagnozę, obejmującą badania obrazowe, aby określić dokładne położenie nerwu i planować procedurę.

Lateralizacja nerwu zębodołowego wpisuje się w postęp w dziedzinie implantologii, pozwalając na bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne z minimalnym ryzykiem powikłań. Dzięki tej metodzie pacjenci mogą cieszyć się korzyściami wynikającymi z implantów zębowych bez obaw o utratę czucia w żuchwie. Warto podkreślić, że każdy przypadek jest unikalny, a zastosowanie lateralizacji zawsze zależy od indywidualnych cech anatomicznych pacjenta.