Poniedziałek, 12.12.2022

Dzięki implantom możliwe jest uzupełnienie braków w uzębieniu. Implanty doskonale zastępują naturalne zęby, umożliwiając piękny uśmiech oraz komfort w spożywaniu posiłków. Aby wszczepione implanty służyły jak najdłużej, konieczna jest prawidłowa i regularna higiena jamy ustnej wykonywana produktami do tego przeznaczonymi.

Implanty wykonane są z materiałów trwałych i odpornych na działanie mikroorganizmów, próchnicę i demineralizację. Brak zachowania higieny może doprowadzić do utraty implantów, zwłaszcza w pierwszym etapie po ich wszczepieniu. Rany powstałem po zabiegu, podatne są na przenikanie bakterii do organizmu, dlatego do całkowitego ich zagojenia higiena jamy ustnej jest konieczna.

Szczoteczka

Implanty zębowe należy szczotkować za pomocą szczoteczki do zębów. Zalecane jest, aby w pierwszych tygodniach po zabiegu robić to delikatnie, nie podrażniając ran. Idealna w tym okresie będzie szczoteczka o miękkim włosiu. Dobry rozwiązaniem, dla zapewnienia dokładnej pielęgnacji implantów, jest szczoteczka soniczna. Łączy ona ruchy wymiatające z ultradźwiękami, co zwiększa dokładność mycia.

Pasta do zębów

Ze względu na konieczność utrzymania higieny jamy ustnej w pierwszych dniach po zabiegu, zalecane jest używanie past o antybakteryjnym działaniu. Pozwala to na utrzymanie sterylności i przyspieszenie gojenia ran, a także zmniejszenia ryzyko pojawienia się zapalenia tkanek wokół implantów.

Płyny do płukania

Podobnie jak w przypadku past, zalecane jest stosowanie płynów o działaniu antybakteryjnym, zmniejszającym ryzyko pojawienia się stanu zapalnego.

Czyszczenie przestrzeni między zębami

Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych zalecane jest stosowanie irygatora, zamiast nici dentystycznych. Irygator jest znacznie delikatniejszy i nie powoduje urazów. Ważne jest, aby irygatora nie stosować w pierwszym okresie po zabiegu. Używanie irygatora należy zacząć od ustawienia urządzenie na najmniejszą moc, pamiętając o tym, żeby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na ranę. W przypadku kiedy nie ma irygatora, zaleca się delikatne stosowanie nici pęczniejących. Zmniejszają one ryzyko podrażnienia ran i urazu.

Jeśli higiena jamy ustnej zostanie zaniedbana, zwłaszcza zaraz po zabiegu, może to doprowadzić do nieprzyjęcia się implantu i powstanie stanu zapalnego. Pomimo odporności implantu na osadzanie się płytki nazębnej, brak higieny prowadzi do gromadzenia się bakterii wokół niego, co może skutkować zapaleniem dziąseł. Dlatego nie należy bagatelizować pielęgnacji jamy ustnej. Ważna jest także regularna wizyta u stomatologa i kontrolowanie trwałości implantów.