Wtorek, 30.05.2023

Implanty zębowe są coraz popularniejszą metodą przywracania brakujących zębów. Jednak wokół nich krąży wiele faktów i mitów. Oto kilka z nich.

Fakty

  1. Skuteczność: Implanty zębowe są jedną z najbardziej skutecznych metod przywracania brakujących zębów. Mają wysoki wskaźnik sukcesu i mogą przetrwać przez wiele lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane.
  2. Stabilność: Implanty zębowe są stabilne i trwałe. Są osadzane w kości szczęki lub żuchwy, co zapewnia im solidną podstawę.
  3. Wygodne użytkowanie: Po w pełni zagojonym procesie implantacji, implanty zębowe działają jak naturalne zęby. Można je myć, szczotkować i użytkować tak samo jak własne zęby.
  4. Ochrona kości: Implanty zębowe zapobiegają utracie kości szczęki lub żuchwy, która może wystąpić po utracie zęba. Działają jak naturalne korzenie zębów, co utrzymuje strukturę kości.
  5. Estetyka: Implanty zębowe są projektowane tak, aby pasowały do naturalnego wyglądu ust i zębów. Mogą być dostosowywane pod względem kształtu, wielkości i koloru, zapewniając estetyczny wygląd.

Mity

  1. Ból: Wielu ludzi obawia się, że implanty zębowe są bolesne. Jednak większość pacjentów zgłasza minimalne dolegliwości bólowe po zabiegu, które można łatwo złagodzić za pomocą leków przeciwbólowych.
  2. Wiek: Istnieje powszechne przekonanie, że implanty zębowe nie są odpowiednie dla osób starszych. W rzeczywistości wiek nie jest czynnikiem wykluczającym, o ile ogólny stan zdrowia pacjenta jest odpowiedni.
  3. Długotrwałość zabiegu: Implantacja zęba może być czasochłonna, ale nie jest to długotrwały proces. Czas potrzebny na całkowite zakończenie leczenia zależy od indywidualnych czynników, takich jak zdrowie jamy ustnej pacjenta i stopień skomplikowania przypadku.
  4. Odrzut: Nieprawdziwym twierdzeniem jest, że organizm może odrzucić implant zębowy. Implanty wykonane są z biokompatybilnych materiałów, takich jak tytan, które minimalizują ryzyko reakcji immunologicznych.
  5. Koszty: Choć implanty zębowe mogą wydawać się początkowo kosztowne, to długoterminowo mogą być bardziej opłacalne niż tradycyjne protezy, ponieważ są trwalsze i wymagają mniejszej konserwacji.

Należy pamiętać, że każdy przypadek implantacji zęba jest unikalny, a decyzję o tym, czy implanty są odpowiednie, powinien podjąć stomatolog po dokładnym zbadaniu pacjenta.