Poniedziałek, 27.11.2023

25 listopada obchodziliśmy Dzień Nitkowania. Dzień ten obchodzony jest od 2000 roku, ma on swoje korzenie w inicjatywie National Flossing Council, amerykańskiej Krajowej Rady Nitkowania. Celem tego święta jest propagowanie dbałości o higienę jamy ustnej, a kluczową rolę odgrywa tutaj używanie nici dentystycznej. Mycie zębów to ważna praktyka, ale szczoteczka nie dociera do wszystkich przestrzeni międzyzębowych, co czyni nitkowanie niezbędnym w utrzymaniu zdrowych zębów.

Jak można świętować Dzień Nitkowania?

Nie ma tu wielkiej filozofii – wystarczy zaopatrzyć się w nić dentystyczną i regularnie jej używać, nie tylko w czwarty piątek listopada, ale każdego dnia. To proste działanie, a kluczowe dla efektywności to delikatność i korzystanie z czystej nitki.

W związku z tym wydarzeniem warto także umówić się na wizytę u dentysty, aby sprawdzić stan uzębienia. Unikanie wizyt u specjalisty może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego warto działać prewencyjnie. 

Przy okazji, warto poznać w historię nici dentystycznej, której początki sięgają XIX wieku. Levi Spear Parmly, dentysta z Nowego Orleanu, już w 1819 roku zachęcał pacjentów do czyszczenia szpar między zębami jedwabną nicią. Firma Codman and Shurtleft rozpoczęła produkcję niewoskowanej nici jedwabnej, a w 1898 roku Johnson & Johnson Corporation otrzymało pierwszy patent na nici dentystyczną, wykonaną z jedwabiu używanego do szwów przez lekarzy. W kolejnych latach produkt ulepszano, wprowadzając m.in. nici nylonowe czy woskowane, a powszechne użytkowanie nici rozpoczęło się w latach 70. XX wieku. 

Zadbaj o swój uśmiech i już dziś umów się na wizytę w Clinica Dental Blue, tel. 537 493 855.