Poniedziałek, 17.04.2023

W stomatologii kiretaż oznacza procedurę, która polega na mechanicznym usunięciu chorej tkanki z dziąseł i zębów. Jest to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dziąseł i stanów zapalnych w jamie ustnej.

W trakcie kiretażu stomatolog usuwa nagromadzoną na powierzchni zębów płytkę nazębną oraz kamień nazębny, które są głównymi przyczynami chorób dziąseł. Następnie, dzięki specjalnym narzędziom, usuwa chore tkanki z kieszonek dziąsłowych, czyli przestrzeni między zębem a dziąsłem, które mogą stanowić siedlisko bakterii powodujących choroby dziąseł.

Kiretaż jest zabiegiem wykonywanym w gabinecie stomatologicznym przez doświadczonych specjalistów. Często wykorzystuje się go jako metodę profilaktyczną w celu zapobiegania rozwojowi chorób dziąseł, ale również jako leczenie w przypadku już istniejących stanów zapalnych i chorób periodontologicznych, takich jak paradontoza czy zapalenie dziąseł. W niektórych przypadkach, gdy stan chorobowy jest zaawansowany, może być konieczne wykonanie kiretażu chirurgicznego, czyli bardziej inwazyjnej procedury, która wymaga usunięcia tkanki dziąsłowej lub kości.

Jakie są rodzaje kiretażu?

Wyróżnia się trzy rodzaje kiretażu: powierzchowny, głęboki i chirurgiczny.

 1. Kiretaż powierzchowny — jest to najprostsza forma kiretażu, polegająca na mechanicznym usunięciu płytki nazębnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów i dziąseł. Zabieg jest stosowany w celu zapobiegania chorobom dziąseł i stanowi podstawową formę higieny jamy ustnej.
 2. Kiretaż głęboki — jest to bardziej zaawansowana forma kiretażu, która pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z kieszonek dziąsłowych. Procedura ta jest wykonywana w przypadku stanów zapalnych dziąseł, które są już zaawansowane i wymagają bardziej inwazyjnego leczenia. Kiretaż głęboki pomaga w usunięciu bakterii, które znajdują się w kieszeniach dziąsłowych i zapobiega dalszemu postępowi choroby.
 3. Kiretaż chirurgiczny — jest to najbardziej zaawansowana forma kiretażu, która wykonywana jest w przypadku zaawansowanych chorób dziąseł, takich jak paradontoza lub zapalenie dziąseł. Zabieg polega na usunięciu chorej tkanki dziąsłowej lub kości, co pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z głębszych kieszonek dziąsłowych. Kiretaż chirurgiczny wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym i wymaga kilku dni rekonwalescencji.

Czy zabieg kiretażu jest bolesny?

Kiretaż może powodować pewien dyskomfort, ale nie jest bolesny. Zabieg wykonywany jest po uprzednim znieczuleniu miejscowym, które eliminuje ból i uczucie dyskomfortu w trakcie zabiegu. Stosuje się również różnego rodzaju narzędzia oraz techniki, które minimalizują dolegliwości związanych z kiretażem. W przypadku bardziej zaawansowanych stanów chorobowych, takich jak choroby periodontologiczne, może być konieczne wykonanie kiretażu głębokiego lub kiretażu chirurgicznego. Zabieg taki może powodować pewien dyskomfort, a także bolesność w okresie pooperacyjnym. W takiej sytuacji stomatolog przepisuje leki przeciwbólowe i zaleca stosowanie okładów lodowych, aby złagodzić dolegliwości bólowe.

Zalecenia po zabiegu kiretażu

Po zabiegu kiretażu istnieją pewne zalecenia, które pomogą w szybszym powrocie do zdrowia i zapobiegną powikłaniom:

 1. Unikaj jedzenia i picia przez około 2 godziny po zabiegu, aby dać dziąsłom czas na zagojenie. Po tym czasie można spożywać miękkie pokarmy, aby uniknąć uszkodzenia dziąseł.
 2. Unikaj palenia papierosów i innych używek, ponieważ nikotyna opóźnia gojenie się dziąseł.
 3. Pij dużo płynów, ale unikaj gorących lub zimnych napojów w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu.
 4. Przepłukuj jamę ustną ciepłą solanką lub płynami do płukania jamy ustnej zaleconymi przez stomatologa, aby utrzymać higienę jamy ustnej i zapobiec infekcjom.
 5. Unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych przez kilka dni po zabiegu, aby uniknąć krwawienia i uszkodzenia dziąseł.
 6. Regularnie bierz przepisane leki przez stomatologa, jeśli zostały przepisane, aby zapobiec infekcjom i złagodzić ból.
 7. Przyłóż zimne okłady do twarzy przez pierwsze 24 godziny po zabiegu, aby zminimalizować obrzęk i ból.
 8. Unikaj szczotkowania zębów w pobliżu leczonego obszaru przez kilka dni po zabiegu.
 9. Regularnie odwiedzaj swojego stomatologa, aby monitorować postęp gojenia i zapobiec dalszym powikłaniom.

Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń swojego stomatologa, aby zapewnić szybki powrót do zdrowia.