Poniedziałek, 4.09.2023

Choroby dziąseł oraz problemy z uzębieniem stanowią częsty problem, dotykający ludzi w różnym wieku. Istnieje wiele przyczyn tych schorzeń, w tym nieodpowiednia dieta, brak właściwej higieny jamy ustnej, uszkodzenia mechaniczne oraz stany zapalne. Utrzymanie zdrowego i ładnego uśmiechu jest ważne dla każdego człowieka, dlatego problemy z zębami mogą znacząco wpłynąć na samoocenę. Jednym z rozwiązań, które pomagają w takich sytuacjach, są implanty zębowe. Jednak istnieją pewne przypadki, w których nie są one odpowiednie. O czym warto wiedzieć?

Stany zapalne jamy ustnej a implanty zębów

Niekiedy obecność chorób dziąseł nie wyklucza możliwości wykonania zabiegu implantacji zębowej, ale może go utrudnić. Implanty dentystyczne wymagają zdrowej tkanki kostnej, co jest niezbędne do trwałego osadzenia implantu. Choroby dziąseł mogą komplikować ten proces, więc najczęściej konieczne jest ich wyleczenie przed przystąpieniem do implantacji. Częstą przyczyną schorzeń dziąseł są bakterie, które rozwijają się wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Te mikroorganizmy wywołują stan zapalny w okolicach przyzębia, co zwiększa ryzyko utraty implantów oraz zdrowych zębów. W leczeniu stosuje się środki antyseptyczne oraz odpowiednią higienę jamy ustnej. Zapalenie dziąseł charakteryzuje się bólem i krwawieniem, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do usunięcia zdrowych zębów.

Choroby dziąseł a implanty 

Nieleczone schorzenia dziąseł mogą skutkować postępem zapalenia przyzębia, co ostatecznie jest procesem nieodwracalnym. To odsłania korzenie i szyjki zębów, które zaczynają się poruszać i wypadać. Nieleczone zapalenie może także przerodzić się w zapalenie ozębnej, gdzie płytki nazębne przesuwają się ku korzeniom, tworząc kieszonki, w których gromadzą się bakterie. To może skutkować zaawansowaną postacią paradontozy, która uniemożliwia przeprowadzenie implantacji. Pacjenci z paradontozą muszą najpierw poddać się leczeniu, w tym przeszczepowi dziąsła lub regeneracji kości, i utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej.

Paradontoza a implanty

Paradontoza to istotne schorzenie przyzębia spowodowane infekcją bakteryjną, prowadzące do recesji dziąseł, ubytku kości, a w konsekwencji utraty zębów. Paradontoza objawia się bólem, krwawieniem, nieprzyjemnym zapachem i rozchwianymi zębami. Profilaktyka obejmuje prawidłową higienę jamy ustnej oraz dietę bogatą w miedź, wapń i witaminę C. Podatne na paradontozę są osoby palące papierosy, cukrzycy, alkoholicy i zakażeni wirusem HIV. Osoby, przed zabiegiem implantacji, zmagają się z paradontozą, muszą najpierw poddać się leczeniu tego schorzenia, aby zapewnić właściwe przyjęcie implantu.

Pozostałe przeciwwskazania do implantacji zębowej

Istnieją także inne przeciwwskazania do implantacji, takie jak zbyt młody wiek, gdzie najlepiej wykonać ten zabieg po 20. roku życia, oraz ciąża, ponieważ niektóre diagnostyczne badania i terapie mogą być niebezpieczne. Dodatkowo kondycja ogólna pacjenta i przyjmowane leki mogą być czynnikami wykluczającymi. Lekarz stomatolog przeprowadza szczegółowy wywiad przed decyzją o zabiegu implantacji.

Warto pamiętać, że utrzymanie zdrowia jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty są kluczowe dla uniknięcia poważnych problemów z uzębieniem. Dlatego warto dbać o higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń lekarza stomatologa.

Zapisz się na wizytę w naszej klinice. Rejestracja telefoniczna: +48 537 493 855.