Piątek, 17.03.2023

Kiedy w końcu nadchodzi moment zdjęcia z zębów aparatu stałego, większość pacjentów myśli, że korekcja zgryzu dobiegła końca. Niestety, nie jest to jednak takie proste. Nowe ułożenie zębów wymaga utrwalenia efektów. Do tego wykorzystuje się aparat retencyjny.

Aparat retencyjny pozwala na ustabilizowanie efektów leczenia aparatem ortodontycznym. Stosowany jest po zdjęciu aparatu stałego, po to, aby efekty leczenia był trwały. Czas noszenie aparatu retencyjnego ustalany jest indywidualnie z każdym pacjentem. Ogólnie przyjmuje się, że retencja noszona jest połowę okresu noszenia aparatu stałego. W pierwszym okresie po zdjęciu aparatu stałego ortodonci zalecają noszenie aparatu retencyjnego przez całą dobę, z przerwami na posiłki. Stopniowo czas ten skracany jest, by w fazie końcowej zakładać go tylko na noc.

Rodzaje aparatów retencyjnych

Rozróżniamy aparaty retencyjne stałe i ruchome. Te pierwsze to zazwyczaj cienki łuk przyklejony od wewnętrznej strony zębów. Są one wygodne, ponieważ pacjenci nie muszą pamiętać o ich zakładaniu. Ruchome zaś to wyjmowane płytki lub szyny, które obejmują pełny łuk zębowy, nie hamuje wzrostu zębów i nie stanowi przy ich leczeniu. Specjalnym rodzajem ruchomych aparatów retencyjnych są przezroczyste nakładki, niemal niewidoczne. O rodzaju zastosowania aparatu retencyjnego decyduje lekarz ortodonta, którego decyzja opiera się o potrzeby pacjenta, stopień korekcji, rodzaju wad zgryzu czy ewentualnych nieprawidłowościach. 

Pacjenci, u których  zalecane jest zastosowanie aparatu retencyjnego, zrezygnują z niego, może dojść do przemieszczenia się zębów do pozycji sprzed rozpoczęcia leczenia. Dlatego warto nie dopuścić do nawrotu wady, zwłaszcza że wymaga to jedynie regularnego noszenia aparatu retencyjnego.

Czyszczenie aparatu retencyjnego

W okresie noszenia ruchomego aparatu retencyjnego należy dbać o higienę jamy ustnej w taki sam sposób, jak robi to się na co dzień. W przypadku aparatu stałego należy zwrócić większą uwagę na okolice łuku przyklejonego do zębów. W miejscu styku z zębami w większym stopniu może odkładać się kamień.

Aparat retencyjny to ostatnia faza leczenia ortodontycznego. Może ona wydawać się uciążliwa, ale działania te spowodują, że piękny uśmiech pozostanie z pacjentem na długie lata.