Poniedziałek, 10.06.2024

Wady zgryzu mogą wpływać na zdrowie i samopoczucie dzieci. W Clinica Dental Blue zalecamy rozpoczęcie leczenia ortodontycznego już od najmłodszych lat, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i zapewnić młodym pacjentom zdrowy, piękny uśmiech.

Indywidualne podejście do każdego pacjenta

Nie istnieje jeden idealny aparat ortodontyczny dla wszystkich dzieci. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. W Clinica Dental Blue zawsze dostosowujemy rodzaj aparatu do potrzeb naszych małych pacjentów. Może to być prosta szpatułka albo złożony aparat blokowy, w zależności od specyficznych potrzeb dziecka.

Jak wygląda aparat ortodontyczny dla dzieci?

Aparat ortodontyczny dla dzieci to narzędzie, które pomaga leczyć i zapobiegać powstawaniu wad zgryzu. Każdy aparat jest projektowany indywidualnie, zależnie od wady zgryzu. Aparaty ruchome składają się z akrylowej płyty z elementami retencyjnymi w postaci klamer. Mogą one również posiadać elementy aktywne, takie jak sprężyny lub śruby.

Kiedy założyć aparat ortodontyczny dziecku?

Opiekę ortodontyczną nad dziećmi zaczynamy dość wcześnie. Pediatra jako pierwszy kontroluje stan uzębienia dzieci w okolicach 2. roku życia. Następnie, pomiędzy 3. a 6. rokiem życia, wskazane są regularne wizyty co 6 miesięcy u dentysty, który zadecyduje o konieczności wdrożenia leczenia ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny na noc i dzień

Aparat ortodontyczny powinien być noszony jak najdłużej w ciągu doby. Na noc aparat ortodontyczny zakładamy zawsze, a w ciągu dnia powinien być noszony co najmniej 4-6 godzin. Postępy w leczeniu są widoczne tylko wtedy, gdy dziecko nosi aparat systematycznie.

Rodzaje aparatów ortodontycznych dla dzieci

Rodzaj aparatu ortodontycznego dla dzieci zależy od wieku i rozwoju dziecka. Dla dzieci do 12. roku życia stosujemy aparaty ruchome. Leczenie rozpoczynamy, gdy wyrżną się wszystkie zęby mleczne. Zaczynamy od najprostszych aparatów, takich jak płytki przedsionkowe, a następnie przechodzimy do bardziej skomplikowanych aparatów wykonanych na indywidualnych modelach.

Stały aparat ortodontyczny dla dzieci

Dla dzieci i młodzieży powyżej 12. roku życia stosujemy aparaty stałe. Są to aparaty zakładane na stałe na zęby stałe, dlatego dziecko powinno być już po wymianie zębów mlecznych. Aparaty stałe pozwalają na korygowanie poważniejszych wad niż te, które można leczyć za pomocą aparatów ruchomych.

Pytania Pacjentów

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące leczenia ortodontycznego dla dzieci, zapraszamy do kontaktu z nami. Zespół specjalistów z Clinica Dental Blue jest zawsze gotowy, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Pamiętaj, że zdrowy uśmiech to najlepszy prezent, jaki możemy dać naszym dzieciom.